Szkolenia elektryczne

Szkolenia elektryczne

wiedza dla podniesienia jakości Twojego biznesu

Twój koszyk jest pusty

automatyka

Przeczytaj, zanim zaczniesz szukać

Znajdziesz tu wiele przydatnych tematów z dziedziny automatyki przemysłowej.

KROK 1: Zaloguj się.
KROK 2: Wpisz w wyszukiwarkę w prawym górnym rogu strony internetowej wyraz lub sformułowanie i kliknij "szukaj".
KROK 3: I już możesz przeglądać wyniki. 

Nasza wyszukiwarka szuka nie tylko w tytułach, ale również w treści zdecydowanej większości dokumentów. 
Zaglądaj do bazy wiedzy regularnie, ponieważ wciąż zamieszczamy tu dla Ciebie nowe materiały. 



Systemy Przeciwoblodzeniowe

Poznaj zalety powierzchni wyposażonych w system przeciwoblodzeniowy. Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi montażu w nawierzchni z kostki brukowej, miękkiego asfaltu, betonowej czy na platformach, schadach, mostach lub tarasach. Przestudiuj zasady rozmieszczania kabli i mat grzejnych. A możesz chcesz ogrzewać dachy i systemy rynnowe? Pobierz materiał, a wszystko stanie się jasne.


Systemy grzewcze dla rurociągów

W tym materiale przybliżymy Ci informacje dotyczące systemów ogrzewania rurociągów: rodzaje ogrzewanych rurociągów, stosowane w tym celu produkty, takie jak kable, zestawy grzejne, termostaty, akcesoria montażowe itp. Doradzimy Ci w doborze systemów ogrzewania, zaprezentujemy sposob montażu kabli grzejnych i damy wskazówki dotyczące srterowania obwodami grzejnymi. 


Przeciwoblodzeniowe systemy specjalne

Przyspieszanie wiązanie batonu, ochrona fundamentów i gruntu w chłodniach i na lodowiskach, zapewnienie ciągłego przepływu płynów o dużej lepkości w zbiornikach i rurociągach transportowych, niedopuszczanie do zamarznięcia wody w kanałach i rurach odpływowych, ochrona masztów antenowych, anten parabolicznych itp., umożliwienie wykonywania prac gruntowych w okresie zimowym - to zadania przeciwoblodzeniowych systemów specjalnych. Zapraszamy do lektury.


Podgrzewanie murawy boisk sportowych

Dzięki zamontowanemu na boiskach piłkarskich lub polach golfowych systemowi ogrzewania proces wegetacji trawy zostaje przyspieszony, wydłuża się również do później jesieni okres ich użytkowania. Zapoznaj się z informacjami na temat doboru i instalacji przewodów grzejnych.


Hodowla zwierząt i ogrodnictwo

Zajmujesz się hodowlą zwierząt? A może uprawą szklarniową? Upewnij się, jak zapewnić optymalne warunki temaperaturowe, aby przyspieszyć wzrost roślin czy np. zapobiec spowolnieniu wzrostu u niektórych zwierząt hodowlanych. 


System grzewczy: odstęp C-C, projekt, koszty

Sprwawdź, w jaki sposób należy obliczyć odstęp C-C czyli odległości między sąsiednimi odcinkami kabla grzejnego, zapoznaj się z instotnymi wskazówkami podczas wykonywania instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego. Przestudiuj również przykładowe koszty zakupu i eksploatacji ogrzewania podłogowego. 


Zegar astronomiczny, przekaznik rezystancyjny/bistabilny/priorytetowy

Jeśli interesują Cię następujące tematy: zegar astronomiczny, przekaźnik rezystancji, przekaźnik bistabilny "grupowy" (hotelowy), przekaźnik priorytetowy (prądowy), zapoznaj się z tym materiałem.


Ściemniacze oświetlenia, przekaźnik czasowy gwiazda-trójkąt/kontroli poziomu cieczy

Za pomocą jakich urządzeń sterować natężeniem światła? W jaki sposób zredukować wartość prądu rozruchowego w silniku indukcyjnym klatkowym? W jaki sposób zabezpieczyć elektryczny silnik trójfazowy? Jakie urządzenia zastosować do stałego dozoru otwartych zbiorników z cieczą? Pobierz materiał i dowiedz się więcej.


Sterowanie roletami, ochrona przeciwprzepięciowa, automatyczne przełączniki faz

Rolety zewnętrzne to nie tylko wygoda, lecz również bezpieczeństwo. Dla jeszcze większego komfortu rolety poruszają się za pomocą niewielkiego, wbudowanego silniczka. Jak właściwie dobrać urządzenie sterujące roletami i jaka jest zasada ich działania? Dowiesz się z niniejszego dokumentu. Znajdziesz w nim również informacje dotyczące ochronników przeciwprzepięciowych (typ 3 - tzw. D) oraz automatycznych przekaźników faz.


Systemy automatyki - sterowniki swobodnie programowalne PLC

W tym miejscu znajdziesz informacje dotyczące sterowników programowalnych kompaksowych i modułowych, zasilania sterowników różnego typu czy systemu automatyzacji xSystem firmy Eaton.


Wiadomości ogólne - elektroniczne rozruszniki silników i napędy

Pobierz dokument, aby poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące m. in. silnika asynchronicznego trójfazowego, rozruchu bezpośredniego i gwiazda-trójkąt, układu łagodnego rozruchu i stycznika półprzewodnikowego czy falownika.


Założenia techniki napędowej

Zapoznaj się z wiadomościami na temat techniki napędowej. Styczniki półprzewodnikowe, układy łagodnego rozruchu, falowniki, rozruch bezpośredni i za pomocą układu gwiazda-trójkąt to tylko niektóre poruszane w tym dokumencie zagadnienia.


Elektroniczne rozruszniki silników i napędy

Jeśli interesują Cię różne typy układów łagodnego rozruchu, przemienników częstotliwości (falowników) i przykłady ich połączeń - zapoznaj się z niniejszym materiałem.


System Rapid Link - elektroniczne rozruszniki silników i napędy

Udostępniamy tu materiał dotyczący Systemu Rapid Link firmy Eaton, który jest nowoczesnym systemem automatyzacji układów transportowych.


Łączniki krańcowe - analogowe i elektroniczne

Znajdziesz tu informacje na temat łączników krańcowych zarówno analogowych, jak i elektronicznych, a w tym m. in. diagramy procesu łączenia,schematy połączeniowe, wiadomości o nowych możliwościach w łącznikach krańcowych oraz produktach firmy Eaton.


Łączniki zbliżeniowe indukcyjne LSI, optyczne LSO i pojemnościowe LSC

Jeśli poszukujesz informacji o łącznikach zbliżeniowych indukcyjnych, optycznych i pojemnościowych - znajdziesz je w tym dokumencie. Właściwości łączników, zasada działania, praca przy napięciu przemiennym i stałym... To tylko niektóre poruszane tu zagadnienia.


RMQ - aparatura sterująca i sygnalizacyjna

Zapoznaj się z informacjami nt. aparatury sterującej RMQ firmy Eaton: 4-pozycyjne przyciski i przełaczniki, joystick, opis podłączeń i cyfry funkcyjne, układy połączeń do testu elementów świetlnych LED.


Łączniki krzywkowe

Zapoznaj się z wieloma zastosowaniami łączników krzywkowych firmy Eaton. Używa się ich jako rozłączniki główne, rozłączniki zał.-wył., łączniki zał.-wył., łączniki bezpieczeństwa, różne rodzaje przełączników itp. Sprawdź wszystkie zastosowania. 


Rozłączniki, rozłączniki główne, rozłączniki konserwacyjne

Łączniki krzywkowe stosowane są m. in. jako rozłączniki, rozłączniki główne i konserwacyjne. Znajdziesz tu opisy zagadnień takich jak: "rozłącznik konserwacyjny (rozłącznik bezpieczeństwa) z pomocniczymi torami prądowymi" czy "przykład połączeń dla rozłącznika konserwacyjnego ze stykiem zrzutu obciążenia i (lub) wskazaniem pozycji łączenia".


Przełączniki zmiany kierunku obrotów

Zapoznaj się ze schematami przełączników, łączników nawrotnych, przełączników gwiazda-trójkąt oraz przełączników rewersyjnych gwiazda-trójkąt.


Przełączniki liczby biegunów

Znajdziesz tu schematy połączeń kilku przypadków dotyczących różnych prędkości obrotowych, kierunków obrotów oraz liczby uzwojenia.  


Układy blokujące

Układy blokujące między łącznikami krzywkowymi i stycznikami z przekaźnikami zabezpieczającymi silnik stanowią niedrogie rozwiązanie dla wielu problemów napędowych. Wszystkie układy blokujące charakteryzują się następującymi cechami...


Przełączniki do przyrządów pomiarowych

Przełączniki do przyrządów pomiarowych umożliwiają wykonywanie różnych pomiarów w systemie trójfazowym za pomocą jednego przyrządu pomiarowego: pomiary prądów, napięć, mocy. Dla różnych pomiarów występuje do dyspozycji cały szereg układów połączeń. Zapoznaj się z kilkoma najczęściej stosowanymi.


Przełączniki do układów grzewczych

Zapoznaj się ze schematami połączeń dotyczących przełączników do układów grzewczych.


Przełączniki wielopołożeniowe

Znajdziesz tu schematy połączeń przełączników wielopołożeniowych.


Łączniki krzywkowe z dopuszczeniem ATEX i rozłączniki obciążenia z dopuszczeniem ATEX

Rozłączniki ATEX znajdują swe zastosowanie jako rozłączniki główne, rozłączniki konserwacyjne, łączniki serwisowe, łączniki zał.-wył. albo przełączniki. Dowiedz się więcej!

 


Styczniki pomocnicze

Do rozwiązywania zadań sterowania i regulacji są wielokrotnie stosowane styczniki pomocnicze. Stosuje się je w dużej liczbie do pośredniego sterowania silników, zaworów, sprzęgieł i urządzeń grzewczych. Dowiedz się więcej. 


Przekaźniki czasowe i specjalne

Elektroniczne przekaźniki czasowe stosowane są w układach sterowania stycznikowego tam, gdzie wymagane są małe czasy powrotu, dobra powtarzalność, duża częstość łączeń i duża trwałość.


Przekaźnik programowalny „easy”, wielofunkcyjny wyświetlacz MFD-Titan®

Schematy elektryczne tworzą bazę dla wszystkich aplikacji elektrotechnicznych. W przełożeniu na praktykę stytki zostają ze sobą oprzewodowane. Za pomocą przekaźnika programowalnego „easy” odbywa się to teraz w prosty poprzez przyciśnięcie klawisza, względnie przy użyciu komfortowego easy-soft... w PC. Zapoznaj się z technologią firmy Eaton.


Przekaźniki przeciążeniowe Z

Przekaźniki przeciążeniowe Z dzięki swojej konstrukcji stanowią skuteczne zabezpieczenie przy zaniku jednej fazy. Ich czułość na zanik fazy odpowiada wymaganiom IEC 947-4-1 i VDE 0660, część 102. Dzięki temu przekaźniki te spełniają również założenia konieczne przy ochronie silników EEx.


Elektroniczny system zabezpieczenia silników ZEV

Rozpoznanie prądu silnika przepływającego przez trzy przewody główne następuje w systemie zabezpieczenia silnika ZEV za pomocą oddzielnych przetworników prądu lub elastycznej cewki Rogowskiego.


Termistorowe zabezpieczenie maszyn EMT6

Termistorowe przekaźniki zabezpieczenia maszyn EMT6... dopuszczone są przez urząd PTB do zabezpieczania silników EEx, zgodnie z wytyczną ATEX 94/9 EG. Dla zabezpieczania silników EEx wytyczna ATEX wymaga wykrywania zwarcia w obwodzie czujnika.


Elektroniczne przekaźniki bezpieczeństwa

Elektroniczne przekaźniki bezpieczeństwa stosowane są do kontrolowania układów sterowniczych o wysokim stopniu zabezpieczenia i składają się z zasilacza, elektroniki i dwóch redundantnych przekaźników z stykami wymuszanymi dla obwodów zezwolenia i sygnalizacji. Dowiedz się więcej!


Przekaźniki pomiarowe i kontrolne EMR4

Czujniki fazowe EMR4-W obok kierunku obrotów pola wirującego kontrolują również wysokość przyłożonego napięcia. Oznacza to ochronę przed zniszczeniem lub uszkodzeniem pojedynczych elementów instalacji. Pobierz dokument, aby zdobyć więcej interesujących informacji na ten temat.


Wyłączniki silnikowe (łączniki pomocnicze, wyzwalacze, napęd zdalny,schematy połączeń, przegląd)

Wyłączniki silnikowe są łącznikami do łączenia, ochrony i rozdzielania obwodów prądowych z obciążeniem. Jednocześnie zabezpieczają one silniki przed zniszczeniem w następstwie zablokowanego rozruchu, przeciążenia, zwarcia i braku jednej fazy w sieciach trójfazowych. Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz materiał.


Wyłączniki mocy z członem różnicowoprądowym

Te wyłączniki mocy oferują trzy funkcje zabezpieczeń: zabezpieczenie przeciążeniowe, zwarciowe i przed prądami różnicowymi. Oprócz funkcji zabezpieczeń wyłącznik mocy spełnia funkcje łączeniowe jako wyłącznik główny. Tak jak wyłączniki z ochroną przed prądami różnicowymi ("wyłącznik Fl"), zbudowanymi zgodnie z VDE 0664, wyzwalacz ochronny różnicowy ("wyzwalacz Fl") rozpoznaje prądy różnicowe AC i DC.


Wyłączniki mocy jako wyłączniki transformatorowe

Uszkodzenia przed wyłącznikiem niskiego napięcia, np. w samym transformatorze są odłączane za pomocą odpowiednich urządzeń zabezpieczających (np. przekaźnik Buchholz'a) po stronie wysokiego napięcia. Łącznik pomocniczy S7 wyłącznika wysokiego napięcia wyłącza wyłącznik transformatorowy NZM po stronie niskiego napięcia, aby zapobiec zasilaniu wstecznemu do sieci wysokiego napięcia. Łącznik S7 oddziela obustronnie transformator od sieci...


Wyłączniki mocy i wyzwalacze napięciowe i podnapięciowe

Wyłączniki mocy NZM chronią urządzenia elektryczne przed przeciążeniem i przed zwarciem. Pokrywają zakres prądów znamionowych od 25 do 1600 A. W zależności od wykonania NZM posiadają dodatkowe funkcje zabezpieczające, jak zabezpieczenie od prądów różnicowych, zabezpieczenie ziemnozwarciowe lub możliwość zarządzania energią przez rozpoznanie progów obciążenia i zamierzone zrzuty obciążenia...


Trójfazowy rozrusznik samoczynny po stronie stojana (sterowanie i zabezpieczanie silników )

Naciśnięcie przycisku I włącza jednocześnie stycznik gwiazdy Q13, przekaźnik czasowy K1 i poprzez zestyk zwierny Q13/13-14 stycznik stopni Q16. Samopodtrzymanie poprzez K1/13-14. Po przebiegu działania K1, zestyk rozwierny K1/55-56 odłącza stycznik gwiazdy Q13 i poprzez zestyk zwierny Q13/13-14 stycznik Q16.


Kolumny sygnalizacyjne SL

Za pomocą sygnałów optycznych i akustycznych kolumny sygnalizacyjne SL (IP 65) wskazują rozmaite stany maszyn. Montowane na szafach rozdzielczych lub na maszynach w postaci światła ciągłego, światła migającego, światła błyskowego albo sygnału akustycznego można je łatwo rozpoznać i zaklasyfikować.


Trójfazowy rozrusznik samoczynny po stronie wirnika (sterowanie i zabezpieczanie silników)

Przycisk I uruchamia stycznik sieciowy Q11: zestyk zwierny Q11/14-13 przejmuje napięcie, Q11/44-43 załącza przekaźnik czasowy K1. Silnik z włączonymi do wirnika rezystorami R1 + R2 + R3 zostaje przyłączony do sieci (...) Zapoznaj się z informacjami nt. trójfazowego rozrusznika samoczynnego po stronie wirnika.


Łączenie kondensatorów (sterowanie i zabezpieczanie silników)

Zadajnik stykowy ciągły: przy uruchomieniu przez ogranicznik mocy biernej należy sprawdzić, czy jego moc łączenia jest wystarczająca do pobudzenia cewki stycznika. W razie konieczności należy włączyć pośredni stycznik pomocniczy. Zapoznaj się ze schematami łączenia kondensatorów i ze sposobami działania.


Sterowanie dwóch pomp (sterowanie i zabezpieczanie silników)

W przypadku automatycznego sterowania dwoma pompami kolejność włączenia pomp 1 i 2 wybierana jest przez łącznik sterowniczy S12. Układ sterowniczy z dwoma łącznikami pływakowymi dla obciążenia podstawowego i szczytowego (możliwa również praca z 2 czujnikami ciśnienia)...


Wymuszenie pozycji zerowej odbiornika (sterowanie i zabezpieczanie silników)

Wymuszenie pozycji zerowej dla łącznika sterowniczego ("układ hamburski") za pomocą łącznika pomocniczego VHI (S3) i wyzwalacza podnapięciowego nie może być stosowane przy napędzie silnikowym... 


W pełni automatyczny przełącznik sieciowy z automatycznym powrotem (sterowanie i zabezpieczanie silników)

Najpierw zostaje włączony wyłącznik główny Q1 a następnie wyłącznik pomocniczy Q1.1 (sieć pomocnicza). Czujnik fazy K1 otrzymuje napięcie poprzez sieć główną i załącza natychmiast stycznik pomocniczy K2. Zestyk rozwierny K2/21-22 blokuje obwód
prądowy. Stycznik Q12 (sieć pomocnicza) i zestyk zwierny K2/13-14 zamyka obwód Q11... 


Ogrzewanie podłogowe

Znajdziesz tu praktyczne informacje na temat ogrzewania podłogowego - teorię oraz praktykę. Z pewnością przydadzą Ci się wskazówki montażowe: w jaki sposób zamontować ogrzewanie w podłodze akumulacyjnej, betonowej na gruncie i na stropie, w pomieszczeniu suchym lub mokrym? Jak obliczyć straty ciepła i wykonać projekt? A jak sytuacja wygląda w przypadku podłóg drewnianych? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym dokumencie.


X
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.